Vääna,5okt

Täna käisime Janaga(tema sõidab lohega)minule kauaoodatud Väänas.Lainesurf on kõige ohtlikum,valusam,lihtsamini invaliidistav ja kõige kergemini vigastusi tekitav spordiala-seda muidugi juhul,kui ei valda veel lainetes liuglemise ja hüppaminse kunsti.Pole mõtet kirjeldada täpsemalt kus ja mis mul nüüd viga on…Ka oli kaasatundjaid-kommenteerijaid-leidsid ka ikka päeva Väänaga tutvumiseks!!?Aga ma ei saa jällegi aru,et kui ma kunagi tahaks ka osata sõita nii nagu nemad,siis kus ja kuidas ma seda harjutama peaks??kui mitte nendes samades lainetes??Kas on mingit ideed,anybody??

Ka pole ma neelanud kunagi,õigem oleks öelda,joonud-merevett nii palju,u. ämbrijagu.Silmad on punased siiani vee all ujumisest,sukeldumisest.Ma olin vist rohkem vee all kui peal…Meri oli kalamaitsega.Suu ja nina olid kalamitset täis,mingi hetk oligi kalatunne või,et nüüd hakkan kalaks muutuma.

Pärast sain teada mis tunne võiks olla sõrmedeta inimesel riietuda ja muid toimetusi teha(n.võileiba kilest kätte saada,termosest teed valada,vööd siduda)suht võimatu!

Õnneks oli laine-varnast võtta tõeline asjatudja Jaanus(sõitis,mitte ei pildistanud)kes õpetas ja üritas mind aidata sõitma saada veidi ja näitas ees teed üle lainete.Sellest oli abi kah.Kui mitte väga palju seekord,siis kindlasti mõni järgmine kord.No,nati ma sain sõita kah,aga need lained olid mulle tundmatult väga vahused ja suured,pidin kõvasti pingutama,et eest ära saada või üle ja siis ma pauke sain sinna ja tänna.Puri oli ka kindlalt liiga väike,4m2.Oleks kohe suurema võtnud,oleks äkki edenenud paremini,sest pidin ikka tiksuma,mis tähendas kindlat ümber vajumist/kukkumist.

Ja surf on ikka super meelelahutus küll,ses mõttes,et oktoobri kuus muidu juba käiks sallis,kinnastes ja ilm tunduks nii külm,vastik ja vaataks juba pileteid,et kuhu sooja kohta minema saaks,aga hetkel nagu ei igatse midagi nii väga-ilmad on mõnusad,tuult on,päikest on,plätadeski saab käia…kuskile ei kipu veel ja tuju ei lange!Saaks nüüd ilma koleda porita lume ka maha,siis jääks üle ainult suuskadele hüpata ja kuni järgmise surfini…

Rubriigid: surf, sildid: , . Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

4 Responses to Vääna,5okt

 1. karmenkitekat ütles:

  Kle ma vaatasin jah, et sa olid ainuke vapsee nn. alasti merele mineja… kõik teised kes läksid olid ikka ninani sissepakitud, miskid tuukrimaskid peas jne. sa läxid nigu suvel- hea, et mitte päris bikiinides eksole … loodetavasti ei lõpe see kopsupõlendiku või millegi taolisega 🙂

 2. Välek ütles:

  Mina see olin, kes küsis, et pole vist kõige parem päev Väänaga tutvumiseks? Ei mõelnud sellega midagi halba:) Eile lihtsalt olidki üle keskmise keerulisemad tingimused. Tuul oli rohkem otse sisse kui tavaliselt, ööläbi oli puhunud, mistõttu lained suured ja vahused, onshore suuna tõttu kukkusid lained rutem kokku, selleks et üle murduva tsooni saada oli vaja korralikku powerit, mida 4.0 ilmselt ei pakkunud. Ma ise sõitsin 5.3, Jaanus oli vist 5.0, Robi jt 4.7.
  Kui Jaanuselt head nõu said, hakkas kohe parimini minema:) Näha oli, et sellise suunaga tuleb võimalikult ülevalt peale minna, sest millegi pärast on peale silda alati auklikum tuul, samas on seal suuremad ja tihedamad lained, kust välja saada oluliselt keerulisem. Kui tuul on rohkem edelas, siis üleval on tuul kõvasti auklikum, samas on siis kurss rohkem lainele vastu ja lihtsam ka allpool vahust üle saada.
  Et Väänat nautida, võib ka natuke rahulikuma ilmaga kohale tulla. Mul endal oli viimase kolme nädala jooksul (alates Katiast) juba 8 Vääna päev, nendest kõvemaid 4.5-5.3 purje päevi 3 ja ülejäänud rohkem 5.7 ja suure laua ilmad, kus samuti päris ilusaid laineliine tekib. Aastaid tagasi, kui Vääna harvemini sattusin, sai samuti korralikult ujutud ja pikki jalutuskäike tehtud, enamasti just sellepärast, et liiga väike puri/laud võetud, kuna kaldal lendav liiv ja mühisev vahune meri annab tuuleoludest natuke petliku pildi.
  Vääna hea suund on WSW, minu meelst parim on 250 kraadi. Eile oli ilmselt mingi 260+-5. Kui puhub juba üle W (270+), siis on täiesti otse sisse, saab ka paremal halsil hüppesse minna. Samas olen täheldanud, et korralikult laineliinid hakkavad siis kaduma, tekib selline suur chop. Siis on surfamiseks paremaid kohti, ntx Pirita. Kui on alla 240 kraadi, siis jääb Türisalu pank tuulele ette, all pole üldse tuult, väga raske välja saada ja tagapool pagitab kõvasti. Kui on kaua puhunud ja lained suured, siis lainesõiduks SW kurss väga hea ja lained püsivad kaua oma kujus ja ei lähe liiga ruttu vahutama. Üks tähelepanek veel, kui ilm udune/vihmane, siis saab Väänas väga tihti dünni – tuul on kaugel merel olemas, aga surfitsoonis pole üldse.
  Head treenimist … rohkem tuult ja vähem vahtu:)

 3. maarjakivistik ütles:

  Oo ma tänan info eest!Ma ei tea väänast midagi ju.Ega ma üldse ei arvanudki,et sa mingis halvas toonis mõtlesid 🙂 Puri oli väike jah.Aga kui see suur see suur laud sul on?Mul oli suur,jah,82l?Pean seal tihemini käima hakkama,äkki siis hakkab tulema,muidu tundub küll ebareaalne,öö läbi nägin unes ka laineid ja vahtu ja,et ma neist üle ei saanud!

  • Välek ütles:

   Suur laud on mul 100ne, väike Vääna laud on 84, millega sõitsin ka tollel päeval. Sinu jaoks 82 vist pigem suuremapoolne, aga natuke lisaujuvust ei tee paha, tollel päeval tuli see ainult kasuks. Kuna see laud kannatab sul rahulikult viie-poolese purjega sõita, siis sobibki hästi all-around Vääna lauaks.
   Üks asi mida Väänas ja eriti onshorega tasub meelde jätta on see, et mitte hakata ennast glissi ajama vastutuult, ehk siis kohe liialt ülesse pressima. Tähtis on piki lainet korralik hoog sisse saada ja alles siis üle vahu krüssama hakata. Kui speed on hea, siis saab ka paremini suurematest murdujatest mööda purjetada või siis nendest hüppesse minna. Vana Maui tõde – attack the wave before wave attacks you!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s